Zajímavosti z historie


Zajímavosti z historie vánočních a novoročních blahopřání. Slyšeli jste o nich někdy?

Všechno má svou historii a ta novoročních blahopřáních určitě stojí za povšimnutí. Odesílání novoročenek se stalo tradicí a jsme opravdu rádi, že i v dnešní době, kdy všechno posíláme přes internet, se na papírové novoročenky opravdu nezapomnělo.

Počátky vánočních blahopřání sahají až do dalekého Egypta, kdy lidé psali blahopřání na papyrusy, anebo do Číny, kde si posíláním blahopřání na červeném podkladě připomínali oslavu Nového roku. V Evropě se v 15. století vyráběly vánoční blahopřání ručně. Nevyužívaly se ale pouze na Vánoce, ale i při oslavě Sv. Valentýna.


Vánoční blahopřání z Londýna

šťastná rodina Jak vidíte, historie vánočních a novoročních blahopřání sahá velmi hluboko. Za oficiálně prvním blahopřáním bychom museli cestovat až do Anglie. Váže se k němu celkem zajímavý příběh. Henry Cole byl obchodník, kterému velmi záleželo na společenské etiketě. Každý rok posílal známým vánoční blahopřání, které vlastnoručně psal. Popřál jim Veselé Vánoce a šťastný nový rok.

Ale už ho samotného nebavilo psát tolik blahopřání, tak dostal nápad, jak tuto situaci vyřešit a blahopřání ještě i vylepšit. V roce 1843 oslovil malíře Johna Callcotta Hersleye, aby mu namaloval obrázek, na kterém byla šťastná rodina sedící za štědrovečerním stolem. Byl na nich opět napsaný i text: „Veselé Vánoce a šťastný nový rok”.

Tato vánoční pohlednice se dala do tisku a vytisklo se jí několik tisíc kusů. Později se na pohlednici lepily i známky s vánočním motivem. Humorné však je, že někteří kritici vyčítali autorovi, že na obrázku je rodina, která oslavuje se sklenicemi, a proto propaguje alkoholismus.

Historie sahá i do Itálie

nicolo monte melliniVíme ale ještě o dalším člověku, který posílal svým přátelům vánoční blahopřání. Byl jím Nicolo Monte Mellini z Itálie. V roce 1709 rozposlal blahopřání na kartičkách. Tento nápad inspiroval dva milánské tiskaře a ti začali kartičky s přáními a obrázky prodávat. Je tedy opravdu těžké určit, kdo začal s výrobou novoročenek opravdu jako první.

Zájem o vánoční a novoroční blahopřání rostl

Vánoční pohlednice si postupně získala pozornost lidí a vytvořila se tak tradice posílání blahopřání známým a blízkým. V Německu v 19. století začali novoročenky tisknout jako dřevorytiny, tím vylepšili stínování a barevnost obrázků. V 80. letech 20. století nastal ještě větší převrat. Lidé chtěli nové, jiné blahopřání, a proto si je začali vyrábět sami.

Nádherné novoročenky 21. století

Dnešní nabídka i samotná výroba blahopřání je opravdu velká. Posíláme je přátelům, rodině, blízkým, ale i kolegům a firmám. Vyjadřujeme si tak úctu a připomínáme si, abychom nezapomněli na kouzlo a poselství Vánoc. Proto ani Vy nezapomeňte na tuto tradici a pošlete vánoční blahopřání každému, kdo Vám není lhostejný. V naší nabídce vánočních blahopřání a novoročenek najdete klasické, moderní, ale hlavně TOP produkty. V současnosti se výroba novoročenek posunula na vyšší level a blahopřání se staly hotovým uměleckým dílem. Můžete si je prohlédnout v naší nabídce.

Mnoho lidí novoročenky i sbírá. Pokud chcete, můžete nám napsat do komentářů, jestli máte doma staré vánoční blahopřání a z kterého jsou roku.
Přidat příspěvek
Jméno:
Název příspěvku:
Příspěvěk:

Zpět


Copyright © 2008 - 2024 Pamas. Všechna práva vyhrazena.