Kouzlo starých pohlednic


Kouzlo starých pohlednic

První vánoční pohlednice se začaly objevovat na přelomu 19. a 20. století. Byly však velmi jednoduché, většinu místa zabírala plocha na psaní vánočního přání a vedle ní byl malý obrázek s vánočním motivem. Na druhé straně byla adresa příjemce a odesílatele. V těch dobách byly pohlednice doručovány velmi rychle – většinou do jednoho dne.


Na vánočních pohlednicích byly nejčastěji vyobrazeny ozdobené vánoční stromečky, hořící svíčky, kostelíky, různé slavnostní cukrovinky, andílci strážní nebo malé, šťastné a hrající si děti. Pohlednice byly většinou kreslené černobíle. Později se začaly vyrábět i kolorované, které ale byly na tu dobu velmi vzácné. V této době si byli lidé mnohem bližší – neznali ani telefon, ani internet, a proto byli i mnohem osobnější ve psaní, více podrobnější a detailnější než v současnosti. Ve 20. století bylo pro každou rodinu úplně přirozené zasílat slavnostní pohlednice všem členům rodiny. Na Silvestra se na nich objevovaly motivy štěstí, jako například podkova, čtyřlístek, kominík nebo prasátko.

Kouzlo starých pohlednic

V dnešní době, která je tak velmi moderní, rychlá a elektronická, je posílání pohlednic už velmi zřídkavé. A určitě je každý o to více překvapený a potěšený, když najde v poštovní schránce skutečné a hmatatelné vánoční blahopřání. Takové blahopřání dokáže udělat určitě větší radost než online verze vánoční pohlednice dostupná na internetu. Papírové pohlednice měly kdysi, a mají i dnes, mnohem větší kouzlo, byly a jsou více osobnější a láskyplnější.

Za nejatraktivnější pohlednice z našeho území se považují ty, které pocházející z dob rakousko-uherské monarchie a z období po vzniku Československé republiky. Zachovaly se v muzeích a mezi sběrateli jsou také velmi žádané. Tímto bychom chtěli poděkovat všem sběratelům starých pohlednic. Díky jejich sbírkám se totiž můžeme i v současnosti přenést do časů, kdy byla na prvním místě rodina, pohoda, klid, láska a všude dobrá nálada.

Přidat příspěvek
Jméno:
Název příspěvku:
Příspěvěk:

Zpět


Copyright © 2008 - 2023 Pamas. Všechna práva vyhrazena.